KLASY IV-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

ROK SZKOLNY 2019/020

klasa IV awychowawca Joanna Grabowska
klasa V a wychowawca Marzanna Kościołek
klasa VI a wychowawca Martyna Staszewska
klasa VII a wychowawca Edyta Wilento
klasa VII b wychowawca Dorota Wiśniewska
klasa VIII a wychowawca Aleksandra Załuska

ROK SZKOLNY 2018/2019

Wycieczka klasy 6a

W tym roku klasa 6a pojechała na wycieczkę do Poznania, gdzie zwiedzała m.in. Palmiarnię. Było to 13 czerwca 2019r.

Wycieczka klasy 4a i klasy 5a

Dnia 24 maja 2019 roku klasy IV i V pojechały na wycieczkę do Poznania.

Pierwszą atrakcją wycieczki była Palmiarnia, która wzbudziła zachwyt dzieci dzięki bogatej i niespotykanej w Polsce roślinności. Następnie uczniowie mieli okazję usłyszeć hejnał poznański oraz zobaczyć słynne „trykające się” koziołki. W tym czasie przewodnik opowiadał nam o zabytkach Starego Miasta. Dużo radości sprawiła dzieciom wizyta w Muzeum Poznańskiego Rogala, gdzie chętni uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach wyrobu Świętomarcińskiego Rogala, a przy okazji poznać charakterystyczne elementy poznańskiej gwary. Dzień pełen wrażeń zakończył się przejazdem kolejką „Maltanką” przejeżdżającą przez urokliwy park wokół jeziora.

Po zjedzeniu orzeźwiających lodów wróciliśmy do Cierpic.

Wycieczka klasy 8a

W tym roku klasa 8a wyjechała na wycieczkę klasową na podtoruńską Barbarkę. Spędziła tam dwa dni…aktywnie dla umysłu, jak i dla ciała…oto krótka fotorelacja

Mikołajki klasy ósmej

Z okazji mikołajek uczniowie klasy 8a pojechali z wychowawczynią i panią pedagog na seans filmowy „Fantastyczne zwierzęta – Tajemnica Grinewalda”. Po filmie cała klasa spędziła czas na kręgielni rywalizując o miano najlepszego…..wszyscy byli zachwyceni wspólnie spędzonym czasem.

„Czarne stopy” w SP Cierpice

Dnia 27 listopada 2018 roku klasa V rozpoczęła omawianie lektury pt. „Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej. Aby dobrze zapoznać się ze zwyczajami bohaterów książki, klasowi harcerze przynieśli stroje i różne przedmioty ze zbiórek czy obozów. Dzieci bardzo ładnie przygotowały prezentację harcerskich zajęć i uroczystości – można powiedzieć, że same przeprowadziły tę lekcję. Efektem było… zainteresowanie dołączeniem do harcerstwa przez niektóre dzieci z klasy! Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.

„Jeden z dziewięciu”

Uczniowie klasy VIII A  we wtorek 27 listopada, uczestniczyli w turnieju wiedzy ogólnej „Jeden z dziewięciu” organizowanym przez Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące FLO. Do ścisłego finału zakwalifikowały się reprezentantki naszej szkoły Wiktoria Golubska, Marcelina Maksymowicz i Ewa Taruć. W wyniku zaciętej rywalizacji nasze uczennice zajęły następujące miejsca:

I miejsce – Ewa Taruć 

II miejsce – Marcelina Maksymowicz

III miejsce – Wiktoria Golubska

Po turnieju uczniowie zostali oprowadzeni po liceum. Mieli możliwość obejrzeć sale lekcyjne, bibliotekę, siłownię, aulę….była to doskonała okazja, aby wypytać  licealistów o szczegóły nauki w tej szkole. Bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącemu za  mile spędzony czas.


WYCIECZKA DO TUCHOLSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

11 maja 2018 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Tucholskiego Parku Krajobrazowego, realizowanej w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

Wycieczka miała charakter edukacyjno-krajoznawczy. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie połączonym z pokazem, poświęconym walorom Parku. Dowiedzieli się m. in., że charakterystycznym elementem Parku są torfowiska, na których występują objęte ochroną rośliny żywiące się owadami – rosiczki. Park to również siedlisko wilków, gronostajów i kun. Występuje tu 151 gatunków ptaków,  m. in. zimorodek, który stał się symbolem Parku.

Bardzo ciekawe okazały się zajęcia terenowe, prowadzone przez dendrologa. Uczniowie tworzyli „wizytówkę” wybranego drzewa ustalając jego gatunek, dokonując pomiarów obwodu, średnicy i wysokości drzewa. Opisywali jego stan zdrowotny, wiek, korę, liście i owoce.

Kolejną atrakcję stanowiła ścieżka dydaktyczna, prowadząca do dawnej kopalni węgla brunatnego. Realizując zadania na ścieżce, uczniowie poznawali najbardziej charakterystyczne gatunki fauny Parku, ich zwyczaje i cechy, m. in. ślady i tropy. 

Niezwykle ciekawe dla uczniów  okazały się pozostałości dawnej kopalni węgla brunatnego. Od 1892 r. do zakończenia II wojny światowej w Pile-Młynie, miejscowości położonej w otulinie parku, wydobywano na skalę przemysłową węgiel brunatny. Z kopalni o nazwie „Buko”, pochodzącej od nazwiska niemieckich przedsiębiorców, pozostały pamiątki i fragmenty konstrukcji.

Aleksandra Załuska


16 V 2018 r. klasy drugie naszego gimnazjum wzięły udział w lekcji wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Zajęcia odbywały się w sali, w której radni obradują na sesjach. Uczniowie wybrali spośród siebie przewodniczącego Sejmiku Województwa, Marszałka Województwa oraz ich zastępców. Następnie odbyła się dyskusja i głosowanie nad projektami uchwał, które  zgłaszali  uczniowie. Każdy mógł zagłosować przy użyciu specjalnej karty. Wyniki głosowania były wyświetlane na tablicy elektronicznej. Pod koniec zajęć prowadzący przeprowadził konkurs z nagrodami z wiedzy o samorządzie województwa.